Vizesiz Balkan Ülkeleri

Vizesiz Balkan ülkeleri hakkında detaylı bir gezi rehberine ihtiyacınız varsa, sizleri yazımızı okumaya davet ediyoruz. Bir ülkenin vizesiz olması demek, bu ülkeye girerken vizeye ihtiyacınız bulunmuyor anlamına gelir.

Balkanlarda konumlanan altı tane vizesiz Balkan ülkeleri sayesinde Balkanları dilediğiniz gibi gezersiniz. O halde gelin vizesiz Balkan ülkelerini birlikte inceleyelim.

Aynı zamanda, bu geniş içeriğimizde Balkanlarda nasıl gezilir, nerede kalınır ve bu ülkelerde bilmeniz gerekenler gibi önemli konuları bulacaksınız.

Vize İstemeyen Balkan Ülkeleri

Balkanlar bölgesinde birçok ülke yer almaktadır. Her bir ülkenin vize politikası farklılık göstermektedir. Fakat bu ülkeler arasından beş tanesi Türk vatandaşlarından vize istemez. Bu beş tane Balkan ülkesi Türkiye’den gelen ziyaretçilere vize muafiyeti sağlamaktadır. Bu ülkeler:

  1. Sırbistan: Sırbistan, Türk vatadanşlarına 90 güne kadar vizesiz seyahat imkanı sunmaktadır.
  2. Karadağ: Karadağ, Türkiye ve ABD gibi birçok ülkeden gelen ziyaretçilere 90 güne kadar vizesiz seyahat imkanı sağlamaktadır.
  3. Kuzey Makedonya: Kuzey Makedonya, Türkiye, AB ülkeleri, ABD, Kanada, Japonya ve birçok diğer ülkeden gelen ziyaretçilere 3 aya kadar vizesiz seyahat imkanı sağlamaktadır.
  4. Bosna-Hersek: Çipli kimlik kartı ile bile gidebileceğiniz Bosna-Hersek vize istemez. Türkiye’den gelen ziyaretçilere 90 güne kadar vizesiz seyahat imkanı sağlamaktadır.
  5. Arnavutluk: Başkenti Tiran olan ve sahilleri ile ünlü olan bu ülke, Türklere 90 güne kadar vizesiz seyahat imkanı sunmaktadır.
  6. Kosova: Birçok ülke tarafından bağımsızlığı tanınmasa da, Türkler Kosova’yı 90 güne kadar vizesiz ziyaret ederler.

Daha da önemlisi, bu altı ülkenin birbiriyle komşu olması sayesinde baştan sona Balkanlar turu yaparsınız. Vizesiz Balkan ülkeleri, her biri gezmeye değerdir. Unutmadan, vizesiz Balkanları ziyaret ederken yurtdışı seyahat sağlık sigortası edinin.

Balkanlar Neresidir?

Balkanlar-Neresidir

Balkanlar, Avrupa’nın güneydoğusunda, İtalya Yarımadası’nın doğusundan başlar. Bu bölge:

 1. Sırbistan, 
 2. Karadağ, 
 3. Bosna-Hersek, 
 4. Kuzey Makedonya, 
 5. Arnavutluk, 
 6. Bulgaristan, 
 7. Romanya, 
 8. Yunanistan, 
 9. Kosova,
 10. Slovenya, 
 11. Slovakya ve,
 12. Hırvatistan gibi ülkeleri içine alan bölgedir. 

Balkanlar bölgesi, tarihi ve kültürel olarak çeşitli etnik grupların ve dinlerin bir arada yaşadığı bir bölgedir. Bölge, Orta Doğu ile Avrupa arasında bir köprü görevi görür. Tarihsel olarak birçok önemli olaya tanıklık etmiştir.

Bazı kaynaklar, Türkiye’nin de Balkanlar bölgesine dahil olduğunu belirtirler. Ancak, Türkiye’nin coğrafi ve kültürel özellikleri daha çok Doğu Avrupa; Orta Doğu ve Akdeniz bölgesi ile örtüşmektedir. 

Öyleyse, vizesiz Balkan ülkeleri arasında pek popüler Sırbistan’da hangi şehirler gezilir diye birlikte göz atalım.

Sırbistan Gezi Rehberi

Sırbistan, Balkanlar bölgesinde yer alan ve tarihi, kültürel ve doğal güzellikleriyle zengin bir ülkedir. Aynı zamanda, Sırbistan gece hayatı ile ünlüdür. Gezginler, istedikleri tarzda gece mekanı bulurlar. Sırbistan gezisi yapmayı planlayanlar için bazı öneriler şunlardır:

 1. Belgrad: Sırbistan’ın başkenti olan Belgrad, Sava ve Tuna nehirlerinin birleştiği noktada yer alır. Tarihi, kültürel ve gece hayatı açısından zengin bir şehirdir. Kalemegdan Kalesi, St. Sava Katedrali, Nikola Tesla Müzesi ve Skadarlija Caddesi gezilmesi gereken 4 ana mekandır.
 2. Novi Sad: Belgrad’ın kuzeyinde yer alan Novi Sad, Sırbistan’ın ikinci büyük şehridir. Burası Belgrad’dan araçla 40 dakika uzaklıktadır. Ülkenin kültür başkenti olarak bilinir. Petrovaradin Kalesi, Danube Parkı ve Fruska Gora Milli Parkı gibi yerleri ziyaret edin.
 3. Niş: Güney Sırbistan’da yer alan Niş, tarihi ve kültürel açıdan önemli bir şehirdir. Niş Kalesi, Skull Kulesi ve Çelebi Mehmet Camii gibi yerleri ziyaret edin. 
 4. Zlatibor: Batı Sırbistan’da yer alan Zlatibor, doğal güzellikleri ve kayak merkeziyle ünlü bir turistik bölgedir. Zlatibor Dağı Milli Parkı, Mokra Gora Tren Yolu ve Drvengrad gibi yerleri ziyaret edin.
 5. Subotica: Kuzey Sırbistan’da yer alan Subotica, tarihi ve mimari açıdan zengin bir şehirdir. Palić Gölü, Subotica Sinagogu ve Raichle Sarayı gibi yerleri ziyaret edin.

Sırbistan’ın kültürel ve tarihi zenginliklerini keşfetmek için yerel yemeklerin tadına bakın. “Kafana” isimli mekanlarda Sırp müziği eşliğinde eğlenin. Vizesiz balkan ülkeleri diyince Sırbistan gece hayatıyla öne çıkar.

Özellikle Kalemegdan Meydanı’nda sosyal medya hesaplarınız için çok güzel fotoğraflar çekersiniz. Golden hour denilen güneşin batmasına yakın vakitte burayı ziyaret edin. Gerçekten de efektsiz çekeceğiniz bu fotoğrafların güzelliğine inanamazsınız..

Sonuç olarak, Sırbistan gezisi yapmak oldukça keyiflidir. Aynı zamanda, bu ülkede zaman yavaş akar. İnsanlar hızlı yürümez ya da koşuşturma olmaz. Dolayısıyla, pek çok turist Sırbistan’ı mola vermek için seçer. 

Karadağ Gezilecek Yerler

Karadag-Gezilecek-Yerler

Karadağ, Balkanlar bölgesinde Adriyatik Denizi kıyısında yer alan küçük bir ülkedir. Hatta Avrupa Briliği ülkesi olmamasına rağmen Euro kullanan ilk ve tek ülkedir. Tarihi ve doğal güzellikleriyle ünlü olan Karadağ’da gezilecek yerler şunlardır:

 1. Kotor: Adriyatik Denizi kıyısında yer alan Kotor, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan tarihi bir şehirdir. Kotor Kalesi, Kotor Katedrali ve St. Tryphon Kilisesi gibi yerleri ziyaret ediniz.
 2. Budva: Karadağ’ın en popüler turistik yerlerinden biri olan Budva, tarihi kale, plajlar ve gece hayatıyla ünlüdür. Budva Kalesi, Sveti Stefan Adası ve Mogren Plajı gibi yerleri ziyaret edersiniz.
 3. Durmitor Milli Parkı: Kuzeybatı Karadağ’da yer alan Durmitor Milli Parkı, doğal güzellikleriyle ünlü bir bölgedir. Durmitor Dağı, Tara Nehri Kanyonu ve Black Lake gibi yerleri ziyaret edin.
 4. Ostrog Manastırı: Ülkenin orta kesiminde yer alan Ostrog Manastırı, kayalıkların üzerinde kurulu tarihi bir manastırdır. Ortodoks Hristiyanlar tarafından kutsal bir yer olarak kabul edilir.
 5. Biogradska Gora Milli Parkı: Karadağ’ın kuzeyinde yer alan Biogradska Gora Milli Parkı, Avrupa’nın en eski ormanlarından biri olarak bilinir. Biogradska Gölü, Biogradska Gora Dağı ve Tara Nehri Kanyonu noktalarına gidin.
 6. Cetinje: Ülkenin eski başkenti olan Cetinje, tarihi binaları ve müzeleriyle ünlüdür. Cetinje Manastırı, Bilardo Müzesi ve Krallık Müzesi ziyaret edilmeye değer.

Karadağ, doğal güzellikleri, tarihi ve kültürel mirası, harika plajları ve yemekleriyle gezginlere farklı deneyimler sunar.

Vizesiz Balkan ülkeleri arasında bir diğeri olan Karadağ aslında yüz ölçümü açısından çok küçüktür. Denizi öylesine güzeldir ki tam anlamıyla yaz tatili yapmak isteyenler için bulunmaz bir ülkedir.

Kuzey Makedonya Seyahati

Kuzey Makedonya, Balkanlar’da tarihi, kültürel ve doğal güzellikleri ile ünlü bir ülkedir. Aynı zamanda, Makedonya’da halkın bir kısmı Türkçe konuşur ve günlük dilde kullanır. Hatta Skopje (Türkçesi Üsküp), çarşıda Türk mutfağına yakın lezzetler sunan kafe ve mekanları ziyaret edin.

Üsküp’te çiğköfteci bile bulursunuz. Makedonya seyahatiniz esnasında yer yer Türkiye’de olduğunuz hissine kapılırsınız. Vizesiz Balkan ülkeleri arasında en samimi ülke de burasıdır. Türkiye’den geldiğinizi söylediğinizde olukça hoş karşılanırsınız.

Kuzey Makedonya gezisi yapmayı planlayanlar için bazı öneriler şunlardır:

 1. Skopje: Kuzey Makedonya’nın başkenti olan Skopje, tarihi ve kültürel açıdan zengin bir şehirdir. Skopje Kalesi, Mustafa Paşa Camii ve Taş Köprü turistik yerlerine gidin.
 2. Ohrid: Burası, Kuzey Makedonya’nın güneybatısında yer alan bir şehirdir. Doğa harikası bir şehirdir. Mutalaka gitmeniz gerekir. UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alır. Ohrid Gölü herkes tarafından bilinir. St. Jovan Kaneo Kilisesi denize yakın konumlanır. Buradan çok güzel bir manzaraya sahip olursunuz. Bir de Ohri Kalesi’ni ziyaret edin.
 3. Matka Kanyonu: Skopje’nin yaklaşık 15 kilometre güneybatısında yer alan Matka Kanyonu, doğal güzelliğiyle ünlüdür. Burada kürek sporu yaparsınız. Dilerseniz tekne turuna da katılırsınız. Matka Manastırı, Matka Gölü ve Vrelo Mağarası noktalarına gidin.
 4. Bitola: Güneybatı Makedonya’da yer alan Bitola, tarihi ve kültürel açıdan zengin bir şehirdir. Heraclea Lyncestis Antik Kenti, Yeni Camii ve Tarihi Hamam ve daha birçok yeri ziyaret edin.
 5. Mavrovo Milli Parkı: Kuzey Makedonya’nın batısında yer alan Mavrovo Milli Parkı, doğal güzelliğiyle ünlüdür. Mavrovo Gölü, Radika Nehri ve Korab Dağı turistik noktalarını ziyaret edin.
 6. Kratovo: Kuzey Makedonya’nın doğusunda yer alan Kratovo, tarihi evleri ve sokaklarıyla ünlüdür. Kratovo Kalesi, Tarih Müzesi ve Gostivar Kapısı bölgelerine gidin.

Kuzey Makedonya, tarihi ve kültürel mirası ile turistlere benzersiz bir deneyim sunar. Özellikle hiç el değmemiş doğal güzelliklerine hayran kalırsınız. Lezzetli yemekleri ile gezginlere farklı deneyimler sunar. Ayrıca, Makedonların sıcakkanlı misafirperverliğini hissedersiniz.

Bosna Hersek’te Gezilecek En İyi Yerler

Bosna-Hersekte-Gezilecek-En-Iyi-Yerler

Bosna Hersek, tarihi ve kültürel açıdan zengin bir ülke olarak turistler için çeşitli cazibe merkezleri sunmaktadır. Öyleyse, Bosna Hersek’te gezilecek en iyi yerler şunlardır:

 1. Saraybosna: Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna, tarihi ve kültürel açıdan zengin bir şehirdir. Şehirdeki en önemli yerler arasında Latin Köprüsü, Baščaršija Çarşısı, Gazi Hüsrev Bey Camii ve Saraybosna Tüneli yer almaktadır.
 2. Mostar: Mostar, ülkenin güneyinde yer alan tarihi bir şehirdir. En ünlü yapılarından biri, tarihi Mostar Köprüsü’dür. Ayrıca, Koski Mehmed Paşa Camii ve Karađoz Bey Camii yapılarını ziyaret edin.
 3. Blagaj Tekkesi: Blagaj Tekkesi, Mostar’dan sadece birkaç kilometre uzaklıkta yer alan tarihi bir Osmanlı derviş tekkesidir. Tekke, doğal bir kaynak suyu olan Buna Nehri’nin yanında yer almaktadır.
 4. Travnik: Bosna Hersek’in orta kesiminde yer alan Travnik, tarihi yapıları ve doğal güzellikleriyle ünlüdür. Şehirdeki en önemli yerler arasında Travnik Kalesi, İbrahim Paşa Medresesi ve Plava Voda Şelalesi yer almaktadır.
 5. Počitelj: Počitelj, Bosna Hersek’in güneybatısında yer alan tarihi bir kasabadır. Şehir, tarihi Osmanlı dönemi yapıları ve doğal güzellikleri ile ünlüdür. Počitelj Kalesi, Gavrakapetan Kulesi ve Şadırvanlı Camii ziyaret edilir.
 6. Srebrenica: Srebrenica, Bosna Hersek’in doğusunda yer alan tarihi bir şehirdir. Şehir, 1995 yılında gerçekleşen Srebrenica Soykırımı anısına yapılan anıt ve müzeler ile tanınmaktadır.

Bosna Hersek’te ayrıca doğal güzellikler de bulunmaktadır. Bunlar arasında Una Nehri Milli Parkı, Pliva Gölü Milli Parkı ve Trebević Dağı Milli Parkı gibi yerler vardır.

Söylemek gerekir ki Bosna-Hersek Balkan Savaşlarından en çok etkilenen ülkelerden bir diğeridir. Burada çok fazla altyapı sorunuyla da karşı karşıya kalırsınız. Bosna-Hersek’in gelişmekte olan bir ülke olduğunu hemen anlarsınız.

Ek olarak, Bosna-Hersek’e pasaport olmaksızın giriş yapma hakkınız vardır. Diğer bir deyişle, vizesiz Balkan ülkeleri arasında yeni çipli kimlik kartı ile gidebileceğiniz tek ülke Bosna-Hersek’tir.

Arnavutluk’ta Yapılacak Turistik Aktiviteler

Arnavutluk, Balkanlar’da yer alan küçük bir ülkedir. Başkenti Tirana’dır ancak tarihi ve doğal güzellikleriyle turistlerin ilgisini çekmektedir. Hatta söz yerindeyse Tirana’da bir günden fazla zaman geçirmeyin. Binaların arasında ne yapacaksınız ki?

O halde, Arnavutluk’ta yapılacak turistik aktiviteleri birlikte tartışmaya başlayalım. Vizesiz Balkan ülkeleri arasında Adriyatik Deniz’e kıyısı olan iki ülke vardır. Bunlar Karadağ ve Arnavutluk’tur. Karadağ’ı yukarıda anlattık.

Arnavutluk, Adriyatik Denizi’ne kıyısı olan bir ülkedir. Benzersiz sahilleri ve kıyı şeridi boyunca pek çok turistik yerler vardır. Küçük küçük kasaba ve kalabalık olmayan plajlar bulunmaktadır. En popüler tatil yerleri arasında Dürres, Saranda, Vlora ve Himara yer alır.

Berat, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan tarihi bir şehirdir. Beyaz Şehir olarak da bilinen Berat, tarihi evleri ve kalenin bulunduğu bir tepenin üzerinde yer almaktadır. 

Butrint Antik Kenti, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan tarihi bir antik kenttir. Kent, Adriyatik Denizi kıyısında yer almaktadır. Roma, Bizans ve Osmanlı dönemlerine ait kalıntıları barındırmaktadır.

Valbona Vadisi, ülkenin kuzeyinde yer alan bir doğal güzelliktir. Vadide yürüyüş yapmak, doğa yürüyüşleri yapmak ve rafting yapmak gibi aktiviteler yapılır. Aynı zamanda, pek çok turist buraya uzun soluklu yürüyüşler yapmak için giderler.

Shkoder, Arnavutluk’un en büyük şehirlerinden biridir. Şehirdeki en önemli yerler arasında Rozafa Kalesi, Marubi Müzesi ve Ebu Beker Camii bulunmaktadır.

Gjirokastra; tarihi evleri, dar sokakları ve Osmanlı dönemine ait kalıntılarıyla ünlüdür. Şehir, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer almaktadır.

Kruja, Arnavutluk’un kuzeyinde yer alan tarihi bir şehirdir. Şehir, Ulusal Müze, Kruja Kalesi ve Skanderbeg Müzesi gibi önemli turistik yerlere ev sahipliği yapmaktadır.

Arnavutluk’ta ayrıca doğal güzellikler, tarihi yapılar ve kültürel festivaller gibi pek çok turistik aktivite ve yer bulunmaktadır.

Neden Vizesiz Balkan Ülkeleri?

Neden-Vizesiz-Balkan-Ulkeleri

Vizesiz Balkan Ülkeleri, Avrupa kıtasında yer alan bir bölge olan Balkanlar’da konumlanır. Bu ülkelere vizesiz gidebilme avantajı çok rahatlatıcıdır. Bu sayede seyahat sağlık sigortası, uçak bileti ve pasaportunuzu alıp tatile gidebilirsiniz.

Çünkü vize gerektiren ülkelere seyahat ederken pek çok belge toplamak zorunda kalırsınız. Bununla birlikte, vize ücreti uçak bileti kadar pahalıdır. Hem de aylar öncesinden tüm rezervasyonları yapmak zorunda olursunuz. Seyahat başlangıç tarihinden süre önce vizeye başvurmanız da gerekir.

Aynı zamanda, Balkanlar vizesiz ülkeler olsa da yurtdışı seyahat sağlık sigortasına ihtiyacınız vardır. Vizesiz Balkan ülkeleri arasında seyahat ederken aniden hastalanabilirsiniz. Dolayısıyla, aniden gelişen sağlık sorunlarına karşı yurtdışı seyahat sağlık sigortası satın almanız gereklidir.

Vizesiz Balkan ülkeleri, yıllardır Türklerin favori destinasyonları arasında yer alır. Dilerseniz sadece haftasonu için, dilerseniz son dakika fırsatını değerlendirmek için bile Balkanlara gelin. Balkanlar her mevsim ayrı güzeldir.

Vizesiz ülke demek, turistlerin vizesiz olarak ziyaret edebilecekleri ülkeleri ifade eder. Bu ülkeler arasında Sırbistan, Karadağ, Kuzey Makedonya, Bosna Hersek, Arnavutluk ve Kosova yer almaktadır.

Vizesiz Balkan Ülkeleri turizm açısından oldukça popülerdir. Çünkü turistler vize prosedürleriyle uğraşmadan kolayca bu ülkeleri ziyaret ederler.

Ayrıca Balkanlar;

 • Tarihi ve kültürel zenginlikleri,
 • Doğal güzellikleri,
 • Yapaylıktan uzak şehirleri,
 • Zengin mutfağı,
 • Uygun fiyatlı tatil olanaklarıyla turistlerin ilgisini çekmektedir. 

Bu nedenle, Balkanlar’daki vizesiz ülkeler, turistler için cazip bir turistik destinasyon haline gelmektedir.

Bosna Hersek’e Kimlikle Gidilir Mi?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Bosna Hersek’e turistik amaçlı seyahatlerinde kimlik kartı veya pasaport ile gidebilirler. Bosna Hersek ile Türkiye arasında vize uygulaması olmadığı için sınırda sadece kimlik kartı veya pasaportun ibrazı yeterli olmaktadır. Ek olarak seyahat sağlık sigortası satın alın.

Ancak, seyahat amacınıza ve sürenize bağlı olarak farklı seyahat belgeleri gerekebilir. Seyahat sağlık sigortası ile giriş yaparsınız.

Örneğin, iş veya öğrenim amaçlı seyahatlerde farklı belgeler talep edilebilir. Bu nedenle seyahat öncesi Bosna Hersek’in Türkiye’deki Büyükelçiliği veya Konsolosluğu ile iletişime geçmeniz ve gerekli belgeler hakkında bilgi almanız önerilir.

Sırbistan’dan Kosova’ya Gidilir Mi?

Sirbistandan-Kosovaya-Gidilir-Mi

Sırbistan’dan Kosova’ya gitmek mümkündür, ancak bu konuda bazı önemli noktalar vardır.

Öncelikle, Sırbistan, Kosova’nın bağımsızlığını tanımamaktadır. Bu nedenle, Sırbistan’dan Kosova’ya giden turistlerin Sırbistan’dan Kosova’ya giriş çıkış yaparken, Sırbistan makamları tarafından sorguya çekilebileceği ve bu durumun zaman alabileceği bilinmelidir.

Bunun yanı sıra, Sırbistan’dan Kosova’ya gitmek için pasaport veya kimlik kartı kullanılabilmektedir. Ancak, Kosova’nın bazı ülkeler tarafından tanınmaması nedeniyle, pasaportta Kosova giriş damgası bulunması, seyahat ettiğiniz diğer ülkelerde bazı sorunlara neden olabilir.

Bu nedenle, Sırbistan’dan Kosova’ya gitmeden önce, seyahat ettiğiniz diğer ülkelerin Kosova giriş damgasını kabul edip etmediğini kontrol etmeniz önerilir.

Son olarak, Sırbistan ve Kosova arasında seyahat ederken, güvenlik konularına dikkat etmek önemlidir. İki ülke arasındaki siyasi gerilim nedeniyle, bazı bölgelerde güvenlik sorunları yaşanabilir. Bu nedenle, seyahat etmeden önce seyahat ettiğiniz bölgeler hakkında güncel bilgileri almanız önerilir.

Ek olarak, hatırlatmakta fayda var ki Kosova da vizesiz Balkan ülkeleri arasında yer almaktadır. Kosova’da vizesiz olarak 3 ay kadar dilediğiniz gibi seyahat edersiniz. Kosova’da dilediğiniz gibi seyahat ederken ani oluşabilen sağlık sorunlarına karşı yurtdışı seyahat sağlık sigortası satın alın. Bu sayede, hiçbir şeyin keyfinizi kaçırmasına izin vermeyin!

Vizesiz Balkanlar Turu

Vizesiz Balkanlar Turu, Balkanlar’da yer alan ve vize uygulaması olmayan ülkeleri ziyaret eden bir tur programıdır. Bu tur programı genellikle,

 • Sırbistan,
 • Karadağ,
 • Kuzey Makedonya,
 • Bosna Hersek,
 • Arnavutluk ve,
 • Kosova’yı kapsar.

Balkanlar turu programı genellikle 7-10 gün arasında değişmektedir. Tur programı boyunca turistler, her ülkenin tarihi ve kültürel zenginliklerini, doğal güzelliklerini ve zengin mutfağını keşfederler.

Her ülkede turistler için özel olarak hazırlanmış turlar, gezi programları, konaklama ve yemek imkanları sunulmaktadır. Tur programı gereğince yurtdışı seyahat sağlık sigortası yaptırmayı unutmayın.

Vizesiz Balkanlar Turu, Balkanlar’ı ziyaret etmek isteyen turistler için uygun bir seyahat seçeneği olabilir. Bu tur programı, turistlerin gerekli belgelerle uğraşmadan ve seyahatlerinde zaman kaybetmeden, Balkanlar’daki zengin kültürel ve tarihi mirasın yanı sıra doğal güzelliklerini ve lezzetli mutfağını keşfetmelerine olanak sağlar.

Ayrıca, bu tur programı, vizesiz Balkan ülkeleri arasında seyahat etmenin kolay ve uygun fiyatlı bir yolu olabilir. Vizesiz Balkanlar turu başlığı altında pek çok tur firması, Balkan ülkelerine yılın çeşitli zamanlarıdna turistik amaçlı seyahatler düzenlemektedir. 

Burada önemli olan sizin seyahat etme biçiminizdir. Daha çok grup aktiviteleri seviyorsanız, bu bölgeleri daha kalabalık bir şekilde keşfetmek istiyorsanız bir tur firması ile anlaşabilirsiniz.

Vizesiz Balkan Ülkeleri Örnek Tur Rotası

Vizesiz-Balkan-Ulkeleri-Ornek-Tur-Programi

Vizesiz Balkan ülkeleri örnek tur rotası genellikle Sırbistan, Karadağ, Kuzey Makedonya, Bosna Hersek, Arnavutluk ve Kosova’yı içerir. Aşağıda örnek tur rotasını sizler için paylaştık:

1.Gün: Belgrad, Sırbistan

Tur genellikle Belgrad’da başlar. Belgrad, Balkanlar’ın en büyük şehirlerinden biridir. Sahip olduğu tarihi ve kültürü ile çok etkileyici mekanlara sahiptir. Aynı zamanda turistik açıdan önemli yerleri barındırır.

Belgrad’ın turistik yerleri arasında Kalemegdan Kalesi, Knez Mihailova Caddesi, St. Sava Kilisesi, Ada Ciganlija gibi yerler bulunmaktadır. Sırbistan’da Pljeskavica isimli geleneksel hamburgeri tatmadan başka bir yere gitmeyin!

2.Gün: Podgorica, Karadağ

Belgrad’dan sonra, tur genellikle Karadağ’ın başkenti Podgorica’ya geçer. Podgorica, tarihi yapıları, parkları ve doğal güzellikleriyle ünlüdür. 

Turistler genellikle Milli Park Biogradska Gora, Skadar Gölü, Ostrog Manastırı, ve Podgorica Kalesi gibi yerleri ziyaret ederler. Sezona göre deniz veya plaj için zaman ayırılır. Dolayısıyla bazı turlar Karadağ’da iki güne kadar zaman geçirir.

3.Gün: Ohrid, Kuzey Makedonya

Karadağ’dan sonra, turistler genellikle Kuzey Makedonya’nın turistik yerlerinden Ohrid’i ziyaret ederler. Ohrid, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan bir şehirdir. Bozulmamış doğal güzellikleriyle ünlüdür. Ohrid Gölü, St. Naum Manastırı, Ohrid Kalesi, ve Samoil Kalesi turistlerin ziyaret ettiği yerler arasındadır.

Vizesiz Balkan Ülkeleri Turu Örnek Tur Rotası Devamı

4.Gün: Skopje, Kuzey Makedonya

Ohrid’den sonra, tur genellikle Kuzey Makedonya’nın başkenti Skopje’ye geçer. Skopje, tarihi ve kültürel açıdan zengin bir şehirdir. Turistler genellikle Stone Köprü, Makedonya Müzesi, Mustafa Paşa Camii, ve Kale Meydanı gibi yerleri ziyaret ederler. Aynı zamanda içinde yer alan merkez çarşısında, pek çok Türkçe tabelelar görürsünüz.

5. Gün: Tiran, Arnavutluk

Arnavutluk ile Makedonya komşu ülkelerdir. Arnavutluk’un başkenti Tirana’ya birkaç saat içerisinde ulaşırsınız. Dolayısıyla harita konumu ilde tur programı bu yönde ilerler. Arnavutluk’ta İskenderbey Meydanı, Ulusal Parklar ve ünlü kiliseleri gezersiniz.

6.Gün: Saraybosna, Bosna Hersek

Skopje’den sonra, turistler genellikle Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna’ya geçerler. Saraybosna, derin tarihi ve kültürel mirasıyla ünlüdür. Turistler genellikle Baščaršija Bölgesi, Saraybosna Tüneli, Latin Köprüsü, ve Vrelo Bosne gibi yerleri ziyaret ederler.

7.Gün: Mostar, Bosna Hersek

Saraybosna’dan sonra, tur genellikle Mostar’a gider. Mostar, tarihi köprüsüyle ünlüdür. Turistler genellikle Stari Most Köprüsü, Mostar Kalesi, Muslibegović Evi, ve Kujundziluk Sokakları gibi yerleri ziyaret ederler.

Avrupa Vize İstemeyen Ülkeler

Avrupa-Vize-Istemeyen-Ulkeler

Avrupa vize istemeyen ülkeler olarak düşününce, Türk vatandaşlarından vize istemeyen ülkeler mevcuttur. Bu Avrupa ülkelerine, Türkler pasaport, yurtdışı seyahat sağlık sigortası ve uçak bileti ile seyahat ederler.

Avrupa’da vize istemeyen ülkelerin bir listesi:

 1. Andorra
 2. Arnavutluk
 3. Belarus
 4. Bosna-Hersek
 5. Ukrayna
 6. Karadağ 
 7. Kuzey Makedonya
 8. Kosova
 9. Moldova
 10. Sırbistan.

Ek olarak, pek çok vizesiz Balkan ülkeleri birbiriyle komşudur. Bu sayede bir ülkeden diğerine çok uygun fiyatlı otobüsler sayesinde gidersiniz. Maalesef Balkan ülkelerinde tren kullanımı çok yaygın değildir. Özellikle Covid-19 ile birlikte uluslararası tren seyahatlerine sınırlama gelmiştir.

Fakat bizim önerimiz yine de tren seferlerini kontrol etmenizdir. Özellikle Kuzey Makedonya ve Sırbistan tren bileti satın alırsanız, eşsiz manzaralar görürsünüz. Bahsettiğimiz üzere kurallar ve seferler değişiklik gösterir.

Balkanlara Gitmek İçin En Uygun Zaman Hangisi?

Balkanlar, yılın farklı zamanlarında seyahat edilebilecek birçok aktivite ve deneyim sunar.

Bölge, yaz aylarında turistlerin en yoğun olduğu dönemdir. Ancak bazı insanlar daha sakin bir deneyim için kış aylarını tercih edebilirler. Doğrusu, vizesiz Balkan ülkeleri, yılın pek çok zamanı turistleri kendine çeker. 

Balkanlar’da en uygun zaman, tercih ettiğiniz aktiviteler ve seyahat tercihlerinize bağlı olarak değişir.

Yaz ayları (Haziran – Ağustos), Balkanlar’da en sıcak ve kalabalık dönemdir. Bu dönemde;

 • Plaj tatilleri,
 • Doğa yürüyüşleri,
 • Dağcılık,
 • Kültürel ve tarihi turistik aktiviteler gibi açık hava aktiviteleri yapmak için idealdir.

Ancak, kalabalık döneminin yanı sıra, fiyatlar da artabilir.

Eylül – Kasım ayları, Balkanlar’da sonbahar dönemi olarak kabul edilir. Bu dönemde hava daha serin ve yağışlı olabilir, ancak turistlerin sayısı azalır ve fiyatlar daha uygun hale gelir. Ayrıca, doğanın güzel renkleri ile birlikte, üzüm hasatları, şarap tadımı ve geleneksel festivaller gibi etkinlikler de gerçekleşebilir.

Aralık – Şubat ayları, Balkanlar’da kış aylarıdır. Bölgede kayak, snowboard ve diğer kış sporları için ideal olan bu dönem, yılın en soğuk ve karlı dönemidir. Ayrıca, Noel ve Yeni Yıl tatilleri için popüler bir dönemdir. Bölgede, birçok geleneksel festival ve etkinlik düzenlenir.

Balkanlarda İlkbaharda Hava Durumu

Balkanlarda-Ilkbaharda-Hava-Durumu

Mart – Mayıs ayları, Balkanlar’da ilkbahar dönemidir. Bu dönemde doğa uyanır ve çiçekler açar. Hava daha ılık ve turistlerin sayısı artmaya başlar. Ayrıca, doğa yürüyüşleri, dağcılık, kültürel ve tarihi turistik aktiviteler gibi açık hava aktiviteleri yapmak için de uygun bir dönemdir.

Aynı zamanda, yılın farklı zamanlarına ait farklı sağlık problemleri yaşanabilir.  Maalesef ki yurt dışında sağlık giderleri yabancılar için daha pahalıdır. Kışın soğuk alıp grip olmanın yanı sıra pek çok turistin yaz aylarında güneş yanıkları nedeniyle hastaneye başvurduğunu hiç duydunuz mu?

İşinizi şansa bırakmadan riskleri hayatınızdan çıkarın. Yurtdışı seyahat sağlık sigortası satın alarak, ani gelişebilecek tıbbi problemlere karşı kendinizi koruyun.

Genel olarak, Balkanlar’a seyahat etmek için en uygun zaman, tercih ettiğiniz aktivitelere, hava koşullarına ve seyahat bütçenize bağlı olarak değişir. Ancak, yoğunluktan kaçınmak ve uygun fiyatlar bulmak için turistik sezon dışındaki dönemlerde seyahat etmek iyi bir seçenek olur.

Arabayla Vizesiz Balkan Ülkeleri Turu 

Arabayla vizesiz Balkan ülkeleri turu yapmak, bölgeyi keşfetmek için popüler bir seçenektir. Bölgede yer alan ülkeler arasındaki mesafeler oldukça yakındır. Birbirine yakın bölgeleri keşfetmek için araba kiralama seçeneği mevcuttur.

Balkanlar’da seyahat etmek için araba kiralamak oldukça yaygındır. Turistler araba kiralama hizmetlerine kolayca erişebilirler. Ancak, her ülkede farklı trafik kuralları ve yönetmelikleri olabileceği için, araba kiralarken yerel trafik kurallarına ve sürüş koşullarına dikkat etmek önemlidir.

Ayrıca, her ülkenin sürücü belgesi ve araç sigortası gereksinimleri de farklılık gösterir. Bu nedenle bu konuları önceden araştırmak önemlidir. Fakat vizesiz balkan ülkeleri için araba kiralamak kolaydır. Dolayısıyla, belgeler ve kağıt işleri hakkında endişe etmenize gerek yoktur.

Arabayla vizesiz Balkan ülkeleri turu yapmak, bölgedeki güzel manzaraların tadını çıkarmak için ideal bir yol olur. Ek olarak, araba kiralarken acenteler sizden yurtdışı seyahat sağlık sigortası talep ederler. Bu nedenle Türkiye’den ayrılmadan önce sağlık seyahat sigortası edinin.

Ancak, bu tür bir tatil için hazırlıklı olmak ve planlama yapmak önemlidir. Önceden rota planı yapmak, seyahat edilecek ülkelerin güzergahını belirlemek ve her ülke için gereksinimleri araştırmak, tatilinizin sorunsuz geçmesine yardımcı olabilir.

Ayrıca, araba kiralamakla ilgili ek maliyetler de dikkate alınmalıdır. Örneğin araba sigortası, yakıt maliyetleri ve otoyol ücretleri gibi masraflar vardır. Bu nedenle, tatil bütçenizi göz önünde bulundurarak seyahat planınızı yapmanız önemlidir.

Özetle, Arabayla vizesiz Balkan ülkeleri turu yapmak, bölgede keşif yapmak için harika bir seçenek olabilir. Ancak, yerel trafik kurallarına dikkat etmek, her ülkenin gereksinimlerini araştırmak ve seyahat bütçenizi planlamak önemlidir.

Balkan Ülkeleri ve Türkiye Arasında Saat Farkı Ne Kadardır?

Balkan ülkeleri ve Türkiye arasında saat farkı şöyledir:

 • Sırbistan, Karadağ, Kuzey Makedonya ve Bosna Hersek ile Türkiye arasında 1 saat zaman farkı vardır. Örneğin, Türkiye’de saat 12.00 iken, vizesiz Balkan ülkeleri için saat 11.00’dir. 
 • NOT: Türkiye kış saati uygulamasına sahip değildir. Bu nedenle bu ülkeler arasında saat farkı kış aylarında (Kasım-Mart) 2 saat kadardır. Yani Türkiye’de saat 12.00 iken vizesiz Balkan ülkeleri için saat 10.00’dur.

Balkanlar’da Genel Olarak Fiyatlar Nasıldır?

Balkanlarda-Genel-Olarak-Fiyatlar-Nasildir

Balkanlar genel olarak Avrupa’nın diğer bölgelerine kıyasla daha ucuz bir seyahat bölgesidir. Ancak, ülkeden ülkeye değişmekle birlikte, fiyatlar bazı faktörlere bağlı olarak değişir. Bu faktörler arasında şunlar yer alır:

 • Konaklama: Konaklama fiyatları genellikle Avrupa’nın diğer bölgelerine göre daha ucuzdur. Ancak, şehir merkezindeki otellerin fiyatları daha yüksek olabilir. İsteğinize göre hostel, otel veya Airbnb seçeneklerini değerlendirebilirsiniz. Özellikle rezervasyon sitelerinin çeştili kampanyalarını kontrol edin.
 • Yemek: Restoranlarda yemek yemek genellikle uygun fiyatlıdır. Fast food zincirleri ve sokak satıcıları, daha uygun fiyatlı yiyecek ve içecekler sunarlar. Özellikle salaş yerlerde yani geleneksel mekanlarda Türkiye’den daha ucuza yiyecekler bulursunuz.
 • Ulaşım: Balkan ülkeleri arasında seyahat etmek ucuzdur. Otobüsler çok pahalı değildir. Ancak, araba kiralama ve özel transfer hizmetleri gibi seçenekler daha pahalı olabilir. Şehiriçi otobüsler yaygın olmakla birlikte çok ucuza seyahat edersiniz. 
 • Turistik aktiviteler: Turistik aktivitelerin fiyatları da ülkeden ülkeye değişir. Özellikle bahar ve yaz aylarında aktiviteler pahalıdır. Bazı aktiviteler, örneğin yamaç paraşütü veya nehir raftingi gibi macera sporları, daha pahalı olabilir.

Genel olarak, Balkanlar ucuz bir seyahat bölgesidir. Bu nedenle Batı Avrupa dahil pek çok bölgeden turistle tanışma şansı da elde edersiniz. Vizesiz Balkan ülkeleri seyahat bütçenize uygun birçok seçenek sunar.

Ancak, her ülkede ve her şehirde fiyatlar farklılık gösterebilir, bu nedenle seyahat etmeden önce araştırma yapmak önemlidir.

Vizesiz Balkan Ülkeleri Pahalı Mı?

Vizesiz Balkan Ülkeleri, Avrupa’nın diğer bölgelerine kıyasla genellikle daha ucuz bir seyahat bölgesidir. Ancak, tüm koşullar ve ekonomik durum ülkeden ülkeye değişmektedir. Özellikle, fiyatların bazı faktörlere bağlı olarak değişeceğini söyleyelim. Bu faktörler arasında konaklama, yemek, ulaşım ve turistik aktiviteler yer almaktadır.

Balkan Ülkeleri’nde konaklama ucuzdur. Yemek fiyatları da genellikle uygun olup, restoranlarda yemek yeme maliyeti de diğer Avrupa ülkelerine göre daha azdır. Balkan Ülkeleri’nde ulaşım da genellikle ucuzdur ve toplu taşıma araçları oldukça yaygındır.

Aynı şekilde, herhangi bir duruma karşı kendiniz ve sevdikleriniz adına yurtdışı sağlık sigortası yaptırın. Bu sayede, herhangi bir durumda hastaneye giderseniz pahalı sağlık masraflarından kendinizi korursunuz. Elbette Balkanlar uygun fiyatlı bir bölge olsa da ani oluşabilen sağlık giderlerini görmezden gelmeyin.

Turistik aktivitelerin fiyatları ise ülkeden ülkeye değişebilir. Bazı turistik aktiviteler, örneğin macera sporları veya özel turlar gibi, daha pahalı olur. Ancak genel olarak, vizesiz Balkan ülkeleri turistik aktiviteler de Avrupa’nın diğer bölgelerine göre daha uygun fiyatlıdır.

Sonuç olarak, vizesiz Balkan ülkeleri pahalı değildir. Yüksek bütçeli bir seyahat yapmadan, uygun fiyatlı bir tatil planlayabilirsiniz. Ancak, her ülkede ve her şehirde fiyatlar farklılık gösterir. Biz uyarmış olalım. Bu nedenle seyahat etmeden önce araştırma yapmak önemlidir.

Vizesiz Balkan Ülkeleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Vizesiz-Balkan-Ulkeleri-Hakkinda-Bilinmesi-Gerekenler

Vizesiz Balkan ülkeleri güzel doğal manzaraları ve tarihi yerleri gezmekle bitmez. Özellikle Balkanların lezzetli yemekleri pek meşhurdur. Özetle, Balkanlar uygun fiyatları ile popüler bir turizm bölgesidir. Balkanlar’a gitmeden önce dikkate alınması gereken bazı konular şunlardır:

 1. Para birimi: Balkan ülkelerinin çoğu, kendi para birimlerine sahiptir. Euro kullanılan yerler olsa da, her yerde Euro geçmeyebilir. Seyahat etmeden önce para birimleri hakkında araştırma yapmak önemlidir.
 2. Dil: Balkanlar’da, birçok ülkenin kendi dilini konuştuğu gibi, genellikle İngilizce de yaygın olarak kullanılır. Bununla birlikte, daha az turistik yerlerde İngilizce bilen kişilerin sayısı daha az olabilir. Seyahat etmeden önce yerel dil hakkında bilgi sahibi olmak faydalı olabilir. Dilerseniz akıllı telefonunuza çevrimdışı çalışan çeviri uygulaması indirin.
 3. Kültür: Balkanlar’da, farklı ülkelerin kendine özgü kültürleri vardır. Bazı yerlerde, geleneksel kültür hala canlıdır. Yerel halkın yaşam biçimini etkiler. Bu nedenle, yerel gelenekleri, örf ve adetleri anlamak ve saygı göstermek önemlidir. Özellikle milliyetçilik gibi konularda dikkat edin.
 4. Yemek: Balkanlar’da, yerel yemekler genellikle ucuz ve lezzetlidir. Ancak, bazı yemekler yabancılar için alışılmadık olabilir. Seyahat etmeden önce yerel yemekleri öğrenmek ve denemek için açık olmak önemlidir.
 5. Güvenlik: Balkanlar, genellikle güvenli bir seyahat bölgesidir. Ancak, seyahat ederken dikkatli olmak her zaman önemlidir. Bir de bazı bölgelerde gece geç saatlerde yalnız dolaşmamak önemlidir.
 6. Tarihi yerler: Balkanlar’da birçok tarihi yer, müze ve anıt vardır. Bazı yerlerde giyim kuralları vardır. Hatta, bazı kilise ve müzelerde fotoğraf çekmek yasaktır. Seyahat etmeden önce ziyaret edilecek yerler hakkında araştırma yapmak faydalı olabilir.
 7. Sağlık: Balkanlar’da, çoğu yerde genel sağlık hizmetleri mevcuttur. Ancak, bazı ülkelerde sağlık hizmetleri seyahat sigortası olmadan ücretli olabilir. Seyahat etmeden önce yurtdışı seyahat sağlık sigortası yaptırın.

Bunlar Balkanlar’a gitmeden önce dikkate alınması gereken bazı konulardır. Seyahat öncesi araştırma yapmak, seyahatinizden en iyi şekilde geçmesine yardımcı olur. Özellikle, yurtdışı sağlık sigortası sayesinde tatiliniz keyifli geçer.

Vizesiz Balkanlar Turu Planlarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Balkanlar turu planlarken dikkat edilmesi gereken bazı önemli konular şunlardır:

 1. Seyahat sağlık sigortası: Balkanlar’da seyahat ederken, acil bir durumda oluşabilecek tıbbi veya diğer sorunlar için yurtdışı seyahat sigortası yaptırmak önemlidir.
 2. Bütçe planlaması: Balkanlar ülkelerinin çoğu ucuz olmasına rağmen, her ülkenin fiyat seviyeleri farklıdır. Seyahat bütçenize uygun bir plan yapmak için önceden araştırma yapmanız gerekmektedir.
 3. Kültür farklılıkları: Balkan ülkeleri kültürel olarak oldukça zengindir. Ancak, farklı bir kültüre sahip olabilirler. Diğer bir deyişle, Balkanlar geçmişte tek bir ülkeydi. Bu nedenle ziyaretçilerin buna saygı göstermeleri önemlidir. Kültürel farklılıklara açık olmak, seyahatinizi daha keyifli hale getirecektir.
 4. Hava durumu: Balkanlar’da hava durumu ülkelere ve mevsimlere göre değişebilir. Seyahat planınızı yaparken, hava durumunu ve seyahat döneminizi araştırmanız önemlidir.
 5. Yerel yasalar: Balkan ülkelerinde yerel yasalar farklılık gösterebilir. Yerel yasalara uygun hareket etmek, seyahatiniz sırasında herhangi bir sorun yaşamamanız için önemlidir. Örneğin, Sırbistan’da pek çok mekanın iç kısmında sigara içilir. Bu yanlış bir durum değildir.
 6. Ulaşım: Balkanlar’da ulaşım, genellikle otobüs, tren veya araba kiralama gibi seçeneklerle yapılır. Önceden ulaşım planı yapmak, seyahatiniz sırasında zaman ve para tasarrufu sağlayacaktır.

Bu dikkat edilmesi gerekenler genel olarak Balkanlar turu planlarken önemlidir.

Seyahat planınızı yaparken tüm bu faktörleri göz önünde bulundurarak daha keyifli bir seyahat deneyimi yaşayabilirsiniz.

Balkan Ülkelerinde Ulaşım

Balkan-Ulkelerinde-Ulasim

Balkan ülkelerinde ulaşım, ülkeler arasında ve ülkeler içinde farklılık göstermektedir.

Balkanlar genellikle küçük ülkelerdir. Bu sayede ulaşım seçenekleri arasında;

 • Otobüs,
 • Tren,
 • Taksi,
 • Minibüs,
 • Araba kiralama,
 • Bisiklet kiralama ve,
 • Yürüyüş gibi seçenekler bulunmaktadır.

Balkanlar’da seyahat etmek için en yaygın ulaşım aracı otobüslerdir. Otobüsler ülkeler arasında ve ülkeler içinde sık sık sefer düzenlerler.

Bazı ülkelerde tren de bir seçenek olabilir, ancak tren seferleri diğer ülkelere göre daha az olabilir.

Taksi kullanmak da Balkanlar’da yaygın bir ulaşım seçeneğidir. Taksi ücretleri ülkeden ülkeye değişir. Bu nedenle taksi kullanmadan önce fiyat konusunda anlaşma yapılması önerilir. Gerekliyse, yerel bir insandan yardım alın.

Ayrıca gideceğiniz ülkede, eğer varsa akıllı telefon uygulamalarını kontrol edin. Örneğin, Arnavutluk’ta Uber benzeri akıllı bir uygulama vardır. Bu uygulama sayesinde bulunduğunuz konuma taksi çağırırsınız. Speed Taxi App isimli bir uygulama çok yaygın kullanılır.

Bisiklet kiralama, bazı Balkan ülkelerinde giderek daha popüler hale gelen bir seçenektir. Bu ülkelerde bisiklet kiralama hizmetleri sunan yerler bulunabilir.

Araba kiralama da Balkanlar’da seyahat etmek için bir seçenek olabilir. Ancak trafik ve park yerleri konusunda dikkatli olmak gerekir. Çünkü bazen park yeri bulamazsınız. Ayrıca, kimi zamanlarda trafik tam bir çiledir.

Son olarak, Balkanlar’da yürüyüş de popüler bir seçenektir. Yürüyüş rotaları, özellikle doğa tutkunları için caziptir ve ülkelere göre değişiklik gösterir.

Balkanlar’da ulaşım seçenekleri oldukça çeşitlidir. Ancak seyahat edilecek ülkelere göre değişir. Seyahat planlamanızda hangi ülkeleri ziyaret edeceğinizi ve hangi ulaşım seçeneklerinin uygun olacağını önceden araştırmak faydalı olur.

Bulgaristan Vize İstiyor mu?

Bulgaristan, Türk vatandaşlarından vize istemektedir. Bulgaristan’a seyahat etmek isteyen Türk vatandaşları, Bulgaristan Konsolosluğu ya da Bulgaristan Büyükelçiliği’nden vize başvurusu yapmak zorundadır. Ayrıca, Bulgaristan vizesine başvururken yurtdışı sağlık sigortası satın almanız zorunludur.

Ancak, Türk vatandaşlarına Schengen vizesi ya da diğer bazı ülkelerin vizesi ile Bulgaristan’a giriş yapmak mümkün olur. Seyahat öncesinde Bulgaristan vize şartları hakkında güncel bilgi almak için Bulgaristan Konsolosluğu ya da Büyükelçiliği ile iletişime geçmek önerilir.

Bulgaristan Vizesi İşlemleri başlıklı içeriğimizde, Bulgaristan vizesine dair ihtiyacınız olan tüm bilgileri bulabilirsiniz.

Yunanistan Schengen Vizesi

Yunanistan-Schengen-Vizesi

Evet, Yunanistan Schengen ülkeleri arasındadır ve Schengen vizesi gerektirir. Yunanistan’a seyahat edecek olan Türk vatandaşları, Schengen vizesi başvurusu yapmak zorundadır.

Schengen vizesi, 26 Avrupa ülkesinde geçerli olan ve seyahat etmek istenilen süre boyunca kalınabilecek ülkelere giriş yapılmasını sağlayan bir vizedir.

Yunanistan Schengen vizesi başvurusu yapmak için, Yunanistan Konsolosluğu ya da Yunanistan Büyükelçiliği ile iletişime geçmek gerekmektedir. Başvuru süreci ve vize şartları hakkında bilgi almak için bu kurumlardan detaylı bilgi almak önerilir. Özellikle, Schengen vizesi için yurtdışı sağlık sigortası satın almış olmanız gereklidir.

Eğer Yunanistan’a seyahat etmeyi planlıyorsanız Yunanistan Vizesi Hakkında Bilinmesi Gerekenler adlı makalemizi okumanızı öneririz. İhtiyacınız olan tüm bilgileri burada bulabileceğinizi tahmin ediyoruz.

Vizesiz Balkan Ülkeleri Turu Seyahat Sağlık Sigortası

Vizesiz-Balkan-Ulkeleri-Turu-Seyahat-Saglik-Sigortasi

Vizesiz Balkan ülkeleri turu yaparken seyahat sağlık sigortası yaptırmak önerilir. Yurtdışı seyahat sağlık sigortası;

 • Seyahat sırasında oluşabilecek beklenmedik sağlık sorunları,
 • Ani gelişen hastaneye gidişler,
 • Herhangi bir nedenle ortaya çıkan ameliyat,
 • Ve daha birçok benzeri sağlık masraflarını karşılamayı amaçlayan bir sigorta türüdür.

Bu tür sigortalar;

 1. Acil tıbbi müdahaleler,
 2. Hastaneye yatış,
 3. İlaç ve diğer tıbbi masraflar gibi konularda güvence sağlar.

Vizesiz Balkan ülkeleri turu yaparken, herhangi bir sağlık sorunu ile karşılaşmanız durumunda tedavi masrafları yüksek olur. Bu nedenle, seyahat sağlık sigortası yaptırarak, seyahat sırasında oluşabilecek beklenmedik durumlar için maddi açıdan hazırlıklı olursunuz.

Seyahat sağlık sigortası yaptırmadan önce, sigorta şirketlerinin farklı tekliflerini karşılaştırmak ve ihtiyaçlarınıza en uygun olan sigortayı seçmek önemlidir. seyahatpolicesi.com sizin için pek çok farklı sigorta şirketinden aldığı teklifleri tek sayfada gösterir.

Böylece, ihtiyaç duyduğunuz yurtdışı sağlık sigortasını kolayca seçersiniz. Ayrı ayrı sigorta şirketlerini kontrol etmek zorunda kalmak pek meşaketlidir. Bununla birlikte, seyahatpolicesi.com alanında uzun yıllar deneyimli profesyonellere sahiptir. Uzman ekibiyle sigorta alanında önemli bir tecrübe paylaşır.

Yurtdışı seyahat sağlık sigortanızı saniyeler içinde edinmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Ayrıca, sigorta ürünleri hakkındaki sorularınız için iletişime geçmekten çekinmeyin.

Vizesiz Balkanlar Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası

Vizesiz-Balkanlar-Yurtdisi-Seyahat-Saglik-Sigortasi

Vizesiz Balkanlar ülkeleri yurtdışı seyahatlerinizde, seyahat sağlık sigortası yaptırmak çok önemlidir. Maalesef ki Balkan ülkelerinde sağlık hizmetleri o kadar da gelişmemiştir. Bu nedenle, herhangi bir kaza durumunda bir yabancı olarak çok yüksek sağlık masrafları ile karşı karşıya kalırsınız.

O halde yapmanız gereken en öncelikli şey bir yurtdışı seyahat sağlık sigortası edinmektir. Peki yurtdışı seyahat sigortası nedir diye soralım:

Yurtdışı seyahat sigortası sayesinde,

 • Seyahatiniz sırasında oluşabilecek ani sağlık sorunları,
 • Beklenmedik kazalar,
 • Aniden oluşan sağlık problemleri,
 • Enfeksiyon ve ateş yükselmesi,
 • Ve benzeri durumlarda, sağlık masraflarını karşılamayı amaçlayan bir sigorta türüdür.

Yurtdışı sağlık sigortası yaşanabilecek acil doktor müdahelesi, hastanede kalış, ilaç, serum ve ameliyat gibi masrafları karşılar. Bununla birlikte, seyahat sigortanızın poliçe kapsamı doğrultusunda kaybolan bagajınız için bile ödeme alabilirsiniz.

Balkanlar’da seyahat ederken, herhangi bir sağlık sorunu ile karşılaşmanız durumunda tedavi masrafları ne yazık ki yüksektir. Bu nedenle, yurtdışı seyahat sağlık sigortası yaptırarak, seyahat sırasında oluşabilecek beklenmedik durumlar için maddi açıdan hazırlıklı olursunuz.

Yurtdışı seyahat sağlık sigortası yaptırırken, seyahat başlangıç ve bitiş tarihinize dikkate alın. Eğer seyahat başlangıç ve bitiş tarihi konusunda emin değilseniz, sigortanızı birkaç gün önce veya sonra başlatın. Bu durum hiçbir problem yaratmaz, tam tersine çok mantıklı bir davranıştır.

Aksine zaten yurtdışı sağlık sigortası satın alırken, poliçe tarihlerini seyahatinizin başlangıç ve bitiş tarihinden önce ve sonra girmeniz istenmektedir.

Özetle, ihtiyaçlarınıza en uygun olan sigortayı seçmek sağlığınız ve ekonominiz açısından önem taşır.

Balkan Gezi Rehberi Seyahat Sağlık Sigortası

Balkan-Gezi-Rehberi-Seyahat-Saglik-Sigortasi

Balkan ülkelerine giderken yurtdışı sağlık sigortası yaptırmayı ertelemeyin. Geziniz sırasında beklenmedik bir sağlık sorunu ile karşılaşırsanız, ne yapacağınızı biliyor musunuz?

Peki size tedavi masraflarınızın karşılanmasını sağlayan bir sigorta türünün olduğunu söyleseydik ne düşünürdünüz? 

Öyleyse gelin yurtdışı sağlık sigortası hakkında detaylı bir açıklama yapalım.

Balkanlar’da seyahat ederken, aniden karşılaştığınız sağlık problemi karşısında hastaneye gitmeniz gerekebilir. Bu esnada hastaneye gittiğinizde karşınıza çıkabilecek faturayı düşünürsünüz. Çünkü hiç bilmediğiniz bir ülkede sağlık masrafları çok yüksektir. Özellikle yabancılar için sağlık faturası daha yüksektir.

Yurtdışı sağlık sigortası yaptırarak, seyahat sırasında oluşabilecek beklenmedik durumlar için maddi açıdan hazırlıklı olursunuz. Sigorta kapsamına genellikle acil doktor tedavileri, hastanede yatma ve kalma, serum ve diğer sağlık masrafları gibi konular dahildir.

Seyahat sağlık sigortası yaptırırken, doğru bilgileri vermek önemlidir. Poliçenizin başlangıç ve bitiş tarihleri, seyahat tarihlerinize paralel olmalıdır. Ek olarak her sigorta şirketi birbirinden farklı fiyatlar sunabilir. Bu esnada kafa karışıklığı yaşayabilirsiniz. Size tavsiyemiz, sigorta detaylarını incelemenizdir.

Bazı yurtdışı seyahat sigortası poliçelerinin kapsamı daha geniş olur. Sigorta şirketlerinin sunduğu farklı teklifleri, tek bir sayfada karşılaştırabileceğiniz bir oluşumdan bahsetseydik ne yapardınız?

O halde, seyahatpolicesi.com‘u ziyaret edin. Hiç beklemeden yurtdışı sağlık sigortası satın alın. Bu sayede çeşitli sigorta şirketlerinin size verdiği fiyat tekliflerini görüntüler ve istediğinize sahip olursunuz. Seçme özgürlüğü size aittir!

Yurtdışı seyahat sağlık sigortası satın almak için burayı ziyaret edin.

Seyahat sağlık sigortasının yanı sıra, vizesiz Balkan ülkeleri için seyahat ederken, yanınıza bir ilaç listesi, reçeteler, doktor raporları ve sağlık sigortası bilgilerinizi de almanız önerilir.

Bunlar, beklenmedik bir sağlık sorunu ile karşılaştığınızda, tedavi alırken faydalı olabilir. Ayrıca, Balkanlar’da sağlık hizmetleri düzeyi Türkiye’ye göre daha farklı olabileceğinden, mümkün olduğunca önceden bir sağlık sigortası yapmanız önerilir.

Vizesiz Balkan Turları Fiyatları

Vizesiz Balkan turları fiyatları;

 • Turun içeriğine,
 • Tarih ve tur sezonuna,
 • Konaklama tipine,
 • Ulaşım seçeneklerine,
 • Tur süresine,
 • Tur şirketine,
 • Yemek öğünlerine ve,
 • Grup kapasitesine göre değişir.

Örneğin, genellikle yaz aylarında tur fiyatları daha yüksek olabilirken, kışın daha uygun fiyatlar sunulur. Konaklama seçenekleri de fiyatları etkileyen faktörler arasındadır. Örneğin, lüks oteller yerine hostel veya pansiyon gibi daha uygun fiyatlı konaklama seçenekleri tercih edilerek turlar daha ekonomik hale getirilebilir.

Balkan turları fiyatları genellikle 4000-8000 Türk Lirası arasında değişebilir. Ancak, daha lüks turlar veya daha uzun süreli turlar daha yüksek fiyatlarla satılabilmektedir. Ayrıca, tur operatörlerinin turlara özel indirimler ve kampanyalar düzenlediği dönemlerde daha uygun fiyatlarla turlar satın alınabilir.

Balkan turları fiyatları hakkında daha ayrıntılı bilgi almak için tur operatörleriyle iletişime geçmek veya online tur rezervasyon sitelerinde fiyat karşılaştırması yapmak faydalı olabilir.

Skorumuz
Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!
[Total: 0 Average: 0]

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Press ESC to close